Memphis Depay paljastaa viimeisen toiveensa ammattilaisurallaan. Hyökkääjä haluaa voittaa MM-kisat Hollannin kanssa.

Depay, 31, jätti Euroopan kentät siirryttyään Brasiliaan Corinthiansiin viime vuoden syyskuussa. Hollantilainen oli seuraton päätettyään sopimuksensa Atlético Madridin kanssa kesällä 2024.

Depay voitti La Ligan edustaessaan Barcelonaa kaudella 2022-2023. Hyökkääjä on pelannut urallaan myös Lyonissa, Manchester Unitedissa ja PSV Eindhovenissa.

Depay oli Hollannin kanssa lähimpänä unelmaansa Brasilian MM-kisoissa kesällä 2014. Oranje putosi tuolloin välierissä hävittyään Argentiinalle rangaistuspotkukilpailun jälkeen.

– Mikä olisi minun viimeinen toiveeni pelaajana? Voittaa MM-kisat. Me olimme hyvin lähellä Brasiliassa vuonna 2014, Depay kommentoi France Footballin haastattelussa.

– Haluan jatkossakin olla inspiraatio uudelle sukupolvelle. Haluan osoittaa heille, että sitä täytyy olla oma itsensä sekä kentällä että sen ulkopuolella. Sitä täytyy olla itseluottamusta olla miettimättä, mitä ihmiset ajattelevat sinusta. Sinun täytyy olla oma itsesi.

Depay on pelannut urallaan 100 ottelua Hollannin A-maajoukkueessa ja tehtaillut 47 maalia. Vuoden 2026 MM-turnaus pelataan Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa.

Hollanti aloittaa MM-karsinnat vierasottelulla Suomea vastaan kesäkuun seitsemäs päivä. Huuhkajien jälkeen vuorossa on kotiottelu Maltaa vastaan. G-lohkoon kuuluvat myös Puola ja Liettua.

LUE MYÖS!