Suurseura syyttää José Mourinhoa rasistisista kommenteista – ”Toistuvia halventavia lausuntoja”

Galatasaray syyttää José Mourinhoa rasistisista kommenteista, kertoo BBC. Turkkilaisseura suunnittelee rikossyytettä Fenerbahcen päävalmentajaa vastaan.
Galatasarayn mukaan Mourinhon rasistiset kommentit tulivat maanantain maalittomaan tasatulokseen päättyneen Istanbulin derbyn jälkeen seurojen välillä. Toistaiseksi ei ole selvää, mihin portugalilaisen kommentteihin Galatasaray viittasi.
Mourinho kommentoi BBC:n mukaan ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa kotijoukkueen vaihtopenkin ”hyppineen kuin apinat”. Portugalilainen kritisoi myös turkkilaisia tuomareita, viitaten että ottelu olisi ollut heidän viheltäessä katastrofi.
Maanantain ottelun erotuomari oli slovenialainen Slavko Vincic. Galatasaray aikoo jättää myös virallisen valituksen Mourinhon kommenteista maan jalkapalloliitolle.
Mourinho ei ole vielä vastannut syytöksiin häntä vastaan.
– Mourinho on saapumisestaan lähtien toistuvasti antanut halventavia lausuntoja turkkilaisista ihmisistä. Nyt hänen keskustelunsa on laajentunut yksimielisen epäinhimilliseksi retoriikaksi, Galatasaray kommentoi seuran antamassa lausunnossa.
– Me aiomme näin aloittaa oikeustoimet José Mourinhon tekemistä rasistisista kommenteista. Aiomme jättää valituksen sekä UEFA:lle että FIFA:lle.
Mourinho antoi kommenttinsa, kun häneltä kysyttiin 19-vuotiaan puolustajansa Yusuf Akcicecin esityksestä.
– Minun täytyy kiittää tuomaria. Sen ison sukelluksen jälkeen avausminuutilla heidän vaihtopenkkinsä hyppi kuin apinat. Turkkilainen tuomari olisi antanut varoituksen ja minä olisin joutunut vaihtamaan hänet (Akcicecin) viiden minuutin jälkeen, Mourinho sanoi BBC:n mukaan.
– Menin ottelun jälkeen tuomarihuoneeseen ja totta kai siellä oli se neljäs turkkilainen erotuomari. Kiittelin, että hän oli tullut tähän isoon otteluun. Sitten käännyin häntä kohti ja sanoin, että jos hän olisi tuominnut tämän ottelun, se olisi ollut katastrofi.
Mourinho, 62, saapui Fenerbahcen päävalmentajaksi viime kesänä. Portugalilainen sai kilpailukiellon aiemmin tällä kaudella haukuttuaan Turkin erotuomareiden tason.
Kaksinkertainen Mestarien liiga -voittaja Mourinho muistetaan valmennusuraltaan myös Manchester Unitedin, Chelsean, Real Madridin, Internazionalen ja Porton peräsimestä.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oliver Antman iski komean maalin Feyenoordin verkkoon
- Katso: Matias Tamminen debytoi Allsvenskanissa – teki heti maalin
- Kicker: Thomas Müller jäi ilman sopimustarjousta – jättämässä Bayern Münchenin
- Bayern Münchenin puolustukseen kolmas takaisku – maajoukkuepelaajan kausi ohi
- Bundesliigan suurseurassa valmentajapotkut – floppasi Mestarien liigassa
- Onni Valakari maalasi seuransa historiallisessa voitossa – Robert Taylorille kauden avausmaali
- Veikkausliigaennakko 2025: IF Gnistan on tämän kauden mielenkiintoisin joukkue – lähiöfutista sarjan kolmanneksi suurimmalla budjetilla
- Leo Väisänen loukkasi polveaan Allsvenskan-kauden avausottelussa
- Viljami Sinisalo pelasi ensimmäisen sarjaottelun Celticin maalilla – torjui heti nollapelin
- Jani Honkavaaran Allsvenskan-debyytti päättyi tappioon
- Onni Valakari maalasi seuransa historiallisessa voitossa – Robert Taylorille kauden avausmaali
- Viljami Sinisalo pelasi ensimmäisen sarjaottelun Celticin maalilla – torjui heti nollapelin
- Jani Honkavaaran Allsvenskan-debyytti päättyi tappioon
- Bundesliigan suurseurassa valmentajapotkut – floppasi Mestarien liigassa
- Veikkausliigaennakko 2025: IF Gnistan on tämän kauden mielenkiintoisin joukkue – lähiöfutista sarjan kolmanneksi suurimmalla budjetilla
- Brasilia antoi päävalmentajalle potkut nöyryyttävän tappion jälkeen
- KuPS värväämässä Allsvenskan-hyökkääjän
- Leo Väisänen loukkasi polveaan Allsvenskan-kauden avausottelussa
- Synttärisankari Teemu Pukin maalit eivät riittäneet – HJK romahti Liigacupin finaalissa
- James Rodríguez tyrmistyi FIFA:n kohupäätöksestä: ”Jalkapallo olisi tahrattu”