Goretzkan savustaminen ulos Bayernista jatkuu – tilanne jakaa mielipiteitä seuran sisällä
Leon Goretzkan kohtalo on tällä hetkellä kuuma puheenaihe, ja arvuuttelut keskikenttäpelaajan jatkosta Bayern Münchenissä saavat paljon palstatilaa mediassa. Goretzkan tilanne nousi valokeilaan, kun pelaaja jätettiin viime perjantaina yllättäen Bayernin kokoonpanon ulkopuolelle Saksan Cupin pelissä Ulmia vastaan.
Saksalaisjulkaisu Bild kuitenkin paljastaa, että Bayernin urheilupomo Max Eberl olisi kertonut Goretzkalle jo reilut kaksi viikkoa sitten tehdyllä Etelä-Korean pelimatkalla, ettei hänellä ole enää roolia müncheniläisseurassa. Eberlin viesti oli selkeä: jos joukkueen muut keskikenttäpelaajat pysyvät kunnossa, on peliaikaa luvassa Goretzkalle pyöreä nolla.
Bayern onkin nyt toteuttamassa tätä viestiä näkyvästi myös käytännön tasolla.
Goretzkan tapaus on luonnollisesti myös joukkueen pukukopissa puheenaiheena. Esimerkiksi seuran luottopelaajat Thomas Müller ja Joshua Kimmich tukevat Goretzkaa julkisesti.
Klubi-ikoni Müller avautui aiheesta Ulmin voiton jälkeen
– Leon on yksi meistä! Hänellä ei ole tällä hetkellä helppo tilanne, mutta hän harjoittelee silti todella erinomaisesti. On korostettava sitä, miten kovaa hän tekee töitä.
Bayernin seurajohdossa ollaan kuitenkin enemmän kuin valmiita pääsemään Goretzkasta eroon.
– Leon Goretzkasta on tietysti kiinnostuneita tahoja, koska hän on yksinkertaisesti erittäin, erittäin hyvä pelaaja, urheilujohtaja Christoph Freund toteaa.
Bildin mukaan Atlético Madrid on ilmaissut kiinnostuksensa Goretzkaan jo kesäkuussa. Myös SSC Napolin huhutaan olevan kiinnostunut. Konkreettisia keskusteluja ei kuitenkaan ole vielä käyty.
Goretzkan omana tavoitteena on saada itsensä vielä puskettua läpi Bayernissa. Hänen sopimuksensa Münchenissä ulottuu vuoteen 2026 asti, ja hänen tienestinsä seurassa ovat huimat 16–18 miljoonaa euroa. Tämä on yksi syy, miksi nopea lähtö tuskin houkuttelee pelaajaa. Kysymys kuuluu: onko Goretzka valmis jäämään seuraan, vaikka Bayern vääntäisi rautalangasta, ettei hänellä ole enää minkäänlaista tulevaisuutta Saksan suurseurassa?
Lue myös
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?