Saudi-Arabia on saamassa jalkapallon MM-turnauksen – Australia ei lähde kisaan
Australia on päättänyt olla hakematta vuoden 2034 miesten MM-kisojen isännyyttä, mikä jättää Saudi-Arabian ainoaksi hakijaksi.
Kansainvälisen jalkapalloliiton (FIFA) määräaika ilmoituksille päättyy tänään, tiistaina.
Australian jalkapalloliitto ilmoitti vajaa päivä ennen määräaikaa, ettei se aio hakea kilpailun isännyyttä. Sen sijaan se keskittyy hakemaan vuoden 2026 naisten Aasian mestaruuskisoja sekä vuoden 2029 seurajoukkueiden MM-turnausta.
Saudi-Arabia on julkistanut kiinnostuksensa vuoden 2034 turnauksen isännöintiin, ja Aasian jalkapalloliiton (AFC) puheenjohtaja Sheikh Salman bin Ibrahim Al Khalifa on tukenut maan hakemusta.
Saudi-Arabia on saanut hakemuksensa tueksi yli sata maata FIFA:n 211 jäsenyhdistyksestä.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Kommentti
FIFA:a on syytetty siitä, että koko hakemusprosessi on junailtu Saudi-Arabian eduksi.
Lajin kansainvälinen kattojärjestö rajasi kisahakemukset ainoastaan Aasian ja Oseanian liittojen jäsenmaille antaen niille vain muutaman viikon harkinta-aikaa.
Saudi-Arabia on jo pitkään himoinnut MM-kisoja, joten sen hakemus oli suhteellisen pitkällä, kun FIFA:n ilmoitus julkistettiin.
FIFA:n määräämä tiukka takaraja jätti muille ehdokkaille todella lyhyen valmistautumisajan saada maansa hallituksen tuki omille hakemuksilleen.
Lisäksi FIFA lievensi järjestämisvaatimuksiaan liittyen kisoihin sopiviin stadioneihin. Alun perin FIFA vaati, että kisahakemuksessa on ehdotettava ”vähintään 14 sopivaa stadionia, joista vähintään seitsemän on oltava olemassa olevia stadioneita”.
Ehtoa kuitenkin lievennettiin siten, että valmiita stadioneita on oltava ”vähintään neljä”, eli saman verran kuin Saudi-Arabialla on niitä tällä hetkellä tarjota.
FIFA:n on syytetty junailleen myös edeltävien kisojen isännyyksiä siten, että Saudi-Arabian valinta vuodelle 2034 vaikuttaisi loogisemmalta.
Vuoden 2026 MM-turnaus pelataan Kanadassa, Meksikossa ja Yhdysvalloissa. Vuonna 2030 MM-kulta taas ratkaistaan Espanjassa, Portugalissa ja Marokossa.
Turnauksen ”satavuotisjuhlan kunniaksi” FIFA ilmoitti kuitenkin, että muutama vuoden 2030 peleistä pelataan Argentiinassa, Paraguayssa ja Uruguayssa, joka isännöi kaikkien aikojen ensimmäisiä MM-kisoja.
Nyt kun kahdet seuraavat kisat pelataan Pohjois- ja Väli-Amerikassa, Euroopassa sekä osittain Etelä-Amerikassa ja Afrikassa, FIFA pystyi perustelemaan, että niiden jälkeen on vuoro pelata Aasiassa tai Oseaniassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
