Markku Kanerva allekirjoitti Viaplaylla HJK-kapteenin arvion europelistä täysin: ”Osui asian ytimeen”

Helsingin Jalkapalloklubin kapteeni ja toppari Miro Tenho oli pettynyt torstaina Viaplayn haastattelussa joukkueensa hävittyä Eurooppa-liigassa Ludogoretsille vieraissa 0-2.
HJK ei voi enää päästä jatkoon Eurooppa-liigassa, ja europelien jatkuminen Konferenssiliigan puolella vaatisi voiton AS Romaa vastaan ja luultavasti hyvän tuloksen myös Real Betisin vieraana.
Tenhon, 27, mukaan torstain esitys oli HJK:n heikointa suorittamista syksyn lohkopeleissä.
– Aika hankala ottelu. Teimme tänään mielestäni aika heikkoja ratkaisuja pallollisena ja sitten päästimme vähän hölmöt maalit.
– Ludogorets oli selvästi tänään parempi. Ehkä meidän heikoin europeli tällä kaudella lohkovaiheessa.
Tenhon mukaan HJK:n pelaaminen kaatui etenkin hävittyihin kaksinkamppailuihin.
– Syöttöpelissä oli ihan liikaa helppoja virheitä ja emme ehkä tukeneet pallollista pelaajaa tarpeeksi nopeasti ja hyvin.
– Toinen selkeä asia, joka näkyi toisella puoliajalla, oli se, että me hävisimme lähes jokaisen kaksinkamppailun. Se oli aika ratkaiseva [asia] siinä, ettemme saaneet minkäänlaista loppukiriä aikaiseksi.
HJK teki tauolla yhden vaihdon ja muutti puolustusryhmitelmäänsä.
– Emme saaneet ensimmäisellä puoliajalla yhtään prässättyä heidän avaamispeliään, joten lähdimme ottamaan vähän korkeammalta.
– Se toimi ehkä 5-10 minuuttia, mutta liikaa hävisimme niitä kaksinkamppailuja, niin kaverit (vastustajat) pääsivät aika useasti pyörähtämään prässin ohi ja sitten piti juosta aika kovaa alas.
– Taktinen valinta ei ollut huono, mutta hävisimme vain omat kaksinkamppailumme.
Artikkeli jatkuu taulukon alla.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Betis BTB | 6 | 5 | 1 | 0 | 12-4 | 16 |
2 | AS Roma ROM | 6 | 3 | 1 | 2 | 11-7 | 10 |
3 | Ludogorets LUD | 6 | 2 | 1 | 3 | 8-9 | 7 |
4 | HJK | 6 | 0 | 1 | 5 | 2-13 | 1 |
Tenhon mukaan kenttä ei ollut parhaassa mahdollisessa kunnossa, mutta se ei riittänyt Klubi-kapteenille selitykseksi tulokseen.
– Ei sen taakse voi mennä. Varmasti se vaikutti meidän syöttöpelaamiseemme, emme ole ehkä tottuneet noin pomppuiseen kenttään.
– Mutta kuten yleensä, se on molemmille joukkueille sama. Ludogorets hallitsi kyllä sen paremmin tänään.
Viaplayn studiossa Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva allekirjoitti maajoukkuesuojattinsa Tenhon näkemyksen pelistä täysin.
– Fiksuja kommentteja, osui asian ytimeen. Allekirjoitan nuo täysin.
– Nimenomaan Miro otti kantaa siihen syöttöpelaamiseen, että siinä oli selvästi ongelmia, ja ihan asiallisesti sanoi, ettei kentän piikkiin voi laittaa kaikkea.
– Kaksinkamppailupelaaminen – usein se jalkapallossa ratkaisee, kumpi lähtee viemään peliä.
– Kypsän pelaajan kommentteja. [Tenho] näki ongelmat, joita HJK:lla oli tänään.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tähtihyökkääjä saattaa jäädä pois Ranskan maajoukkueesta maaliskuussa
- Entinen Man City -tähti kiinnostunut palaamaan Saudeista Eurooppaan – suurseura perässä
- Haastattelu: Ruotsin Allsvenskanissa valmentava Ferran Sibila kertoi ajastaan HJK:ssa
- AC Milan kiinnostunut palkkaamaan Massimiliano Allegrin päävalmentajakseen
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”
- Gianluigi Buffonin poika debytoi ammattilaiskentillä – pelaa Tšekin juniorimaajoukkueessa
- Bayer Leverkusenille surkea uutinen – supertähti sivuun viikoiksi
- Oliver Antman ilmiömäisessä iskussa – Hollannissa annettiin kunnianosoitus
- Neymarista taas huolestuttava tieto – ”Halusin todella auttaa joukkuetta”
- Maajoukkuehyökkääjä sairaalaan sydänoireiden takia
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”
- Haastattelu: Ruotsin Allsvenskanissa valmentava Ferran Sibila kertoi ajastaan HJK:ssa
- Gianluigi Buffonin poika debytoi ammattilaiskentillä – pelaa Tšekin juniorimaajoukkueessa
- Oliver Antman ilmiömäisessä iskussa – Hollannissa annettiin kunnianosoitus
- Entinen Man City -tähti kiinnostunut palaamaan Saudeista Eurooppaan – suurseura perässä
- AC Milan kiinnostunut palkkaamaan Massimiliano Allegrin päävalmentajakseen
- Neymarista taas huolestuttava tieto – ”Halusin todella auttaa joukkuetta”
- Bayer Leverkusenille surkea uutinen – supertähti sivuun viikoiksi
- Tätä on odotettu – Huuhkajien pelaaja osui viimeinkin
- Näin lähellä Lukas Hradecky oli koko Bundesliigan ennätystä