Nöyryyttävä tappio ei johda potkuihin – Englannin jalkapalloliitto tukee kritisoitua valmentajaa: ”Jotain poikkeuksellista”

Englannin A-maajoukkue koki melkoisen pettymyksen kesäkuun Nations Leaguen otteluissa.
Se ei voittanut neljästä ottelusta ainuttakaan. Kesäkuun maaottelut päättyivät todelliseen nöyryytykseen, kun Unkari voitti Englannin vieraskentällä tyylipuhtaasti 4-0.
Unkari-tappion jälkeen Englannin A-maajoukkueen päävalmentaja Gareth Southgate sai valtavasti kritiikkiä.
Englannin jalkapalloliitto luottaa kuitenkin Southgateen kuin muuriin. Englannin jalkapalloliiton puheenjohtaja Debbie Hewitt puhui Southgatesta englantilaislehdistölle.
– Luotamme Garethiin ja se on tärkeää. Se on todella tärkeää, kun lähestymme kaikista tärkeintä turnausta. Arvostan hänessä eniten kestävyyttä ja vastuunkantamista. Hän ei koskaan luovuta. Juuri sellaista odotan englantilaiselta valmentajalta.
– On hienoa työskennellä Garethin kaltaisen valmentajan kanssa, koska se, miten paljon hän haluaa oppia jatkuvasti uutta, on jotain poikkeuksellista. Tuloksellisesti katsottuna Gareth on menestynein Englannin A-maajoukkuevalmentaja 55 vuoteen, Hewitt muistutti.
Hewittin mukaan aiemmin Englannin maajoukkuepelaajat kinastelivat keskenään. Southgaten saavuttua kulttuuri on muuttunut.
– Ihmiset eivät näe sitä, millainen Gareth on joukkueen keskuudessa ja millaisen kulttuurin hän on luonut maajoukkueeseen. Ennen kuin Gareth tuli valmentajaksi, eivät pelaajat pukeneet maajoukkueen paitaa ylpeydellä päälleen. Silloin eri seurojen pelaajat riitelivät keskenään, kuten olemme lukeneet. Pelaajat eivät tulleet keskenään toimeen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Ykkösliigaennakko: Luvassa hurja nousutaistelu – jännitettävää riittää myös häntäpäässä
- Robin Sid perusteli lähtöään Veikkausliigasta – tämä asia EIF:ssä merkitsee tähtipelaajalle eniten: ”Seuran sydän”
- Matias Vainionpäältä suoraa puhetta FC Lahden putoamisesta seuranneesta järkytyksestä – näin tuore cup-katastrofi käsiteltiin joukkueessa: ”Se oli herätys”
- Haastattelu: HJK Klubi 04:n päävalmentaja Aleksi Lalli haluaa viihdyttää kansaa – ”Jalkapallo on viihdebisnestä”
- Haastattelu: PK-35:n kapteeni Eero Markkanen tähtää nousutaisteluun – ”Emme luovuta missään vaiheessa”
- Jani Honkavaaran Djurgården Konferenssiliigan välieriin!
- Bayern Münchenin jättävä Thomas Müller herättää kiinnostusta Italiassa
- Bayern-pelaaja jyräsi pallopojan – epäurheilijamainen teko raivostutti
- Neymarille jälleen uusi takaisku – ”Meidän täytyy rukoilla”
- Mestarien liigan välieräparit selvillä
- Uefa pamautti ison uutisen! Legendaarinen rockyhtye esiintyy Mestarien liigan finaalissa
- Jani Honkavaaran Djurgården Konferenssiliigan välieriin!
- Bayern Münchenin jättävä Thomas Müller herättää kiinnostusta Italiassa
- Neymarille jälleen uusi takaisku – ”Meidän täytyy rukoilla”
- Bayern-pelaaja jyräsi pallopojan – epäurheilijamainen teko raivostutti
- Haastattelu: PK-35:n kapteeni Eero Markkanen tähtää nousutaisteluun – ”Emme luovuta missään vaiheessa”
- Kylian Mbappén törkyrikkeestä jaettiin pieni rangaistus – tämä tekijä vaikutti
- Lähde: Useat puolalaisseurat Benjamin Källmanin kintereillä
- PSG oli lähellä romahdusta – Luis Enrique tyytymätön: ”Ei Mestarien liigan vaatimalla tasolla”
- Mestarien liigan välieräparit selvillä