Barcelonaan yhdistetty Espanjan A-maajoukkuepelaaja laittoi siirtohuhuille stopin – aikoo jäädä Saksaan

Dani Olmo on noussut viimeisen muutaman vuoden aikana toden teolla Espanjan A-maajoukkueeseen.
RB Leipzigiä seuratasolla edustava laitahyökkääjä kuului Espanjan avainpelaajiin viime kesän EM-lopputurnauksessa.
Viime kesän siirtoikkunan loppuhetkillä Barcelona teki Olmosta tarjouksen RB Leipzigille, mutta se hylättiin. Olmo edusti juniorina Barcelonaa ennen varsin eksoottista siirtoaan Kroatiaan.
Sport Bild haastatteli hiljattain Olmoa. 23-vuotiaan pelaajan kausi on ollut hyvin rikkonainen. Olmo on kärsinyt useista loukkaantumisista. Olmo ei sanojensa mukaan aio jättää RB Leipzigiä kuluvan kauden jälkeen – ja miksi jättäisikään. Kuuluhan hän terveenä ollessaan joukkueen ehdottomiin luottopelaajiin.
– Ei minulla ole kiire minnekään. Olen todella onnellinen täällä ja sopimukseni kestää kesään 2024 asti. En näe ainuttakaan syytä sille, miksi minun pitäisi lähteä täältä kesällä ja vaihtaa maisemaa. Minulla on ollut vaikeat puoli vuotta ja olen onnellinen päästessäni jälleen pelaamaan. Keskityn ainoastaan pelaamiseen. En mihinkään muuhun, Olmo summasi.
RB Leipzig on parhaillaan viidentenä Bundesliigassa. Mestarien liigaan selviytyminen on joukkueen selvä ykköstavoite.
– Haluaisin pelata Mestarien liigassa. Se on selvää ja täällä jokaisella pelaajalla on sama tavoite. Taistelemme siitä ja olen varma, että saavutamme sen.
Lähde: AS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- José Mourinho tarttui vastustajaa nenästä – rangaistus tuli
- Gnistan hävisi Roman Eremenkon upeasta maalista huolimatta – lisäajalla säväyttävä käänne
- HJK:lta hirvittävä sulaminen – Toni Korkeakunnas mainitsi tämän ongelman
- Huuhkajien luottopelaaja loukkaantui – Jani Honkavaaralta huolestuttavat sanat
- PSG varmisti Ranskan mestaruuden reilusti etuajassa
- Bayern Münchenin supertähden loukkaantumisesta synkkä arvio
- Otto Tiitinen, 16, sai Ilveksen sankarin viitan unelmadebyytissä – HJK romahti Tammelassa
- Potkut saanut Juventus-luotsi: ”En hyväksy henkilökohtaisia hyökkäyksiä”
- Thomas Müller jättää Bayern Münchenin – 25 vuoden ura päättyy kauden jälkeen
- Harry Kane selvisi säikähdyksellä – ”Se oli vaarallinen taklaus”
- Gnistan hävisi Roman Eremenkon upeasta maalista huolimatta – lisäajalla säväyttävä käänne
- Ranskalaisseura kaaoksessa – päävalmentaja kieltäytyi vetämästä harjoituksia tappion jälkeen, pelaajat vaativat potkuja
- Helmareilta karmea mahalasku!
- HJK:lta hirvittävä sulaminen – Toni Korkeakunnas mainitsi tämän ongelman
- Huuhkajien luottopelaaja loukkaantui – Jani Honkavaaralta huolestuttavat sanat
- Bayern Münchenin supertähden loukkaantumisesta synkkä arvio
- Taas heilahti: Benjamin Källman lähellä kovaa temppua
- Thomas Müller jättää Bayern Münchenin – 25 vuoden ura päättyy kauden jälkeen
- Väite: Huuhkajien ex-pelaaja tyrkyllä johtotehtäviin Venäjällä
- Dramaattinen ottelu – Bayern München menetti supertähden