Helmarit sai kutsun todelliseen huipputason turnaukseen – kaksi maajoukkueen avainpelaajaa löysi uuden seuran Ruotsista

Suomen naisten A-maajoukkueen ottelukalenteriin on lisätty todella kovia otteluita joukkueen valmistautuessa kohti ensi kesän EM-turnausta. Helmarit kutsuttiin mukaan Ranskan Normandiassa 15.-24. helmikuuta pelattavaan ”Tournoi de France” -turnaukseen, jossa vastaan asettuu todellisia lajin huippumaita.
Emäntämaa Ranskan ja Suomen lisäksi samalle leirille osallistuvat Brasilia sekä hallitseva euroopanmestari Hollanti. Ottelut pelataan Caenissa, Stade Michel-d’Ornanolla, sekä Le Havressa, Stade Océanella. Hollanti on tämän hetken FIFA:n maailmanrankingissa neljäs, Ranska viides ja Brasilia seitsemäs, joten sijalla 25 oleva Suomi saa erinomaista sparrausta kohti EM-kisoja.
– On mahtavaa, että Suomi on kutsuttu tällaiseen huippumaiden turnaukseen. Mielestäni se on merkki siitä, että muut maat näkevät meidät hyvänä, tulevaisuuden joukkueena. Olemme hyvin ilahtuneita ja tämä on meille kunnia, Helmarien valmentaja Anna Signeul toteaa Palloliiton kotisivujen tiedotteessa.
EM-kisoissa Suomi arvottiin niin sanottuun ”kuolemanlohkoon”, jossa vastaan tulevat Saksa (FIFA-rankingin 3.), Espanja (10.) ja Tanska (15.). Helmarit pani viime viikolla MM-karsinnoissa erittäin hyvin kampoihin maailmanrankingin kakkoselle Ruotsille, ja myös helmikuun turnauksen uskotaan olevan loistavaa valmistautumista EM-lopputurnaukseen.
– EM-kisoihin valmistautumisen kannalta tämä turnaus on erittäin hyvä asia, sillä se on kuin jäljennös lohkopeleistämme, joissa vastaan asettuu kolme huippujoukkuetta 11 päivän sisällä. Tämä on juuri sitä, mitä halusimme. Pääsemme testaamaan kisojen kaltaista valmistautumista kolmea erilaista, teknistä maata vastaan, Signeul hehkutti.
Juttu jatkuu twiittien jälkeen.
LUE LISÄÄ
O Torneio Internacional da França será o primeiro objetivo das #GuerreirasDoBrasil
Iloisia uutisia on kerrottavana myös pelaajarintamalta, sillä kaksi Helmarien pitkäaikaista luottopelaajaa on löytänyt uuden seuran Damallsvenskanista. Keskikenttäpelaaja Emmi Alanen siirtyy Kristianstadiin ja hyökkääjä Linda Sällström palaa vanhaan seuraansa Vittsjöön. Alanen pelasi viime kaudella Ruotsin pääsarjasta pudonneessa Växjössä ja Sällström kesästä lähtien HJK:ssa.
Alasen sopimus on kaksivuotinen ja Sällströmin mallia 1+1.
Linda Sällström haluaa hyvän valmistautumisen EM-kisoihin, palaa Ruotsin pääsarjaan: "Uusi valmen...
33-vuotias Linda Sällström palaa ruotsalaisseura Vitssjö GIK:n riveihin. Maalitykki pelasi menneellä kaudella kahdeksan ottelua HJK:ssa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- ”Se oli melkein epätodellista” – Neymarin vanha agentti muisteli saamaansa 222 miljoonan euron shekkiä
- PSG:n luottopuolustaja pelasi ensimmäisen sarjaottelunsa yli kahteen vuoteen
- Luka Kuittinen näkee tämän eron Interissä vaikean kauden jälkeen – puolustajalupauksella kriteerit seuraavalle ura-askeleelle
- Joel Pohjanpalolla tulikuuma alku Palermossa – voitto nosti nousukarsintasijoille
- Veikkausliigaennakko 2025: SJK:n tähtäin on ylemmässä loppusarjassa – materiaali heikkeni viime kaudesta
- Oliver Antman iski komean maalin Feyenoordin verkkoon
- Katso: Matias Tamminen debytoi Allsvenskanissa – teki heti maalin
- Kicker: Thomas Müller jäi ilman sopimustarjousta – jättämässä Bayern Münchenin
- Bayern Münchenin puolustukseen kolmas takaisku – maajoukkuepelaajan kausi ohi
- Bundesliigan suurseurassa valmentajapotkut – floppasi Mestarien liigassa
- Joel Pohjanpalolla tulikuuma alku Palermossa – voitto nosti nousukarsintasijoille
- Bundesliigan suurseurassa valmentajapotkut – floppasi Mestarien liigassa
- Kicker: Thomas Müller jäi ilman sopimustarjousta – jättämässä Bayern Münchenin
- Veikkausliigaennakko 2025: SJK:n tähtäin on ylemmässä loppusarjassa – materiaali heikkeni viime kaudesta
- Katso: Matias Tamminen debytoi Allsvenskanissa – teki heti maalin
- Luka Kuittinen näkee tämän eron Interissä vaikean kauden jälkeen – puolustajalupauksella kriteerit seuraavalle ura-askeleelle
- Onni Valakari maalasi seuransa historiallisessa voitossa – Robert Taylorille kauden avausmaali
- PSG:n luottopuolustaja pelasi ensimmäisen sarjaottelunsa yli kahteen vuoteen
- Veikkausliigaennakko 2025: IF Gnistan on tämän kauden mielenkiintoisin joukkue – lähiöfutista sarjan kolmanneksi suurimmalla budjetilla
- Oliver Antman iski komean maalin Feyenoordin verkkoon