”Olin Di Maríaa parempi” – Suomessakin käynyt futishistorian pahin floppi paljasti, mitä katuu urallaan eniten

Seuraavaksi Peléksi aikanaan tituleerattu Freddy Adu tunnetaan yhtenä jalkapallohistorian pahimmista flopeista.
Yhdysvaltain kaikkien aikojen suurimman futislupauksen tie oli kirjoitettu tähtiin, ja kaikki kohisivat nuoresta Adusta.
Nyt Adu on 31-vuotias, eikä hänestä tullutkaan sitä, mitä piti. Adu jopa päätyi vuonna 2015 puoleksi vuodeksi Kuopion Palloseuraan.
Adu muisteli The Blue Wire Podcastissa omaa uraansa. Keskikentällä pelannut Adu siirtyi Yhdysvalloista Portugalin Benficaan vuonna 2007. Hän kuitenkin lähti lainalle Monacoon jo vuoden päästä.
− Isoin virhe, jonka urallani tein, oli lainasiirto Benficasta Monacoon, Adu manasi.
− Sanon sen sydämestäni. Se oli yksi niistä asioista, jonka tekisin toisin, jos voisin, Adu jatkoi.
Laina Monacoon oli lopulta vain yksi monista etapeista Adun uralla. Yhdysvaltojen, Portugalin ja Ranskan liigat nähtyään Adu kävi Suomen ohella Kreikassa, Turkissa, Brasiliassa ja Serbiassa.
Nykyisin Adu vaikuttaa Ruotsin Österlen FF:ssä. Hän siirtyi seuraan lokakuussa pidettyään taukoa uraltaan. Österlen FF nousi ensi kaudeksi Ruotsin nelostasolta kolmostasolle Division 1:een.
Kaukana ovat ajat, kun Adun vaihtoehtoja olivat Benfican ja Monacon kaltaiset suuremmat seurat.
− Minulla oli Benficassa kolme eri valmentajaa vuodessa. Mikään ei toiminut ja halusin pois niin pian kuin suinkin, Adu muisteli katuvana podcastissa.
− Mutta se olikin huono ratkaisu. Saavuin seuraan samaan aikaan Ángel Di Marían kanssa. Olin häntä parempi ensimmäisenä vuonna, Adu kertoi.
Rehellisesti voidaan todeta, että argentiinalaisesta Di Maríasta tuli lopulta parempi pelaaja, ja vieläpä varsin selvällä erolla.
− Vuotta tai paria myöhemmin hän siirtyi Real Madridiin ja minut laitettiin kakkosjoukkueeseen, Adu voivotteli.
− Sitä päätöstä (Monaco-lainaa) kadun urallani eniten, Adu summasi.
Lähde: Goal
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Gnistan hävisi Roman Eremenkon upeasta maalista huolimatta – lisäajalla säväyttävä käänne
- HJK:lta hirvittävä sulaminen – Toni Korkeakunnas mainitsi tämän ongelman
- Huuhkajien luottopelaaja loukkaantui – Jani Honkavaaralta huolestuttavat sanat
- PSG varmisti Ranskan mestaruuden reilusti etuajassa
- Bayern Münchenin supertähden loukkaantumisesta synkkä arvio
- Otto Tiitinen, 16, sai Ilveksen sankarin viitan unelmadebyytissä – HJK romahti Tammelassa
- Potkut saanut Juventus-luotsi: ”En hyväksy henkilökohtaisia hyökkäyksiä”
- Thomas Müller jättää Bayern Münchenin – 25 vuoden ura päättyy kauden jälkeen
- Harry Kane selvisi säikähdyksellä – ”Se oli vaarallinen taklaus”
- Ranskalaisseura kaaoksessa – päävalmentaja kieltäytyi vetämästä harjoituksia tappion jälkeen, pelaajat vaativat potkuja
- Väite: Huuhkajien ex-pelaaja tyrkyllä johtotehtäviin Venäjällä
- Taas heilahti: Benjamin Källman lähellä kovaa temppua
- Dramaattinen ottelu – Bayern München menetti supertähden
- Helmareilta karmea mahalasku!
- Ranskalaisseura kaaoksessa – päävalmentaja kieltäytyi vetämästä harjoituksia tappion jälkeen, pelaajat vaativat potkuja
- Veikkausliiga alkaa – yhteen otteluista pääsee ilmaiseksi
- Otto Tiitinen, 16, sai Ilveksen sankarin viitan unelmadebyytissä – HJK romahti Tammelassa
- Thomas Müller jättää Bayern Münchenin – 25 vuoden ura päättyy kauden jälkeen
- Kevin de Bruynen Man City -ura päättyy
- Veikkausliigaennakko 2025: HJK jahtaa mestaruutta – kysymysmerkkejä ilmassa