Presidentti Sauli Niinistö tiivisti suomalaisten tuntemukset upeasta Ranska-voitosta – Jari Tervo turvautui kirosanoihin

Keskiviikon piti olla melko tavallinen ilta muiden arki-iltojen joukossa. Huuhkajat kirjoitti kuitenkin harjoitusottelussa Ranskaa vastaan suomalaista jalkapallohistoriaa uusiksi, kun se haki 2-0-vierasvoiton Pariisista. Sen huomioi myös tasavallen presidentti Sauli Niinistö.
Niinistö seuraa tunnetusti tarkkaan suomalaista urheilua, ja jalkapallo on lähellä presidentin sydäntä. Niinistö toimi Palloliiton puheenjohtajana ennen kuin hän nousi tasavallan presidentiksi.
Ei siis ihme, että Niinistö huomioi Huuhkajien upean ja historiallisen Ranska-voiton. Suomi ei ollut ennen keskiviikkoa koskaan voittanut Ranskaa tai hallitsevaa maailmanmestaria.
– Ei unohdu, Niinistö kirjoitti osuvasti tiivistäen varmasti monen suomalaisen tuntemukset keskiviikkoillasta.
May the Forss and Onni be with you!
#Huuhkajat #FRAFIN
Suomen A-maajoukkueen upea voitto on noussut ainakin Twitterissä koko Suomen voitoksi. Monet julkisuuden henkilöt ovat ylistäneet upeaa tulosta. Kirjailija Jari Tervon oli vaikea uskoa tulosta todeksi twiitistä päätellen.
– Ranska-Suomi 0-2! Mitä helvettiä? Tervo ihmetteli.
Entinen urheiluministeri Paavo Arhinmäki tunnetaan kovana jalkapallomiehenä. Ei siis ihme, että miestä harmitti upean voiton missaaminen.
– Valtuuston kokous ollut käynnissä kohta viisi tuntia. Samaan aikaan toisaalla. Suomi johtaa viestien perusteella hallitsevaa maailmanmestari 0-2. Molemmat maalit on tehnyt debytantti, vielä U21-ikäinen. Tämä pitikin jäädä näkemättä, Arhinmäki kirjoitti.
Samaan aikaan toisaalla. Suomi johtaa viestien perusteella hallitsevaa maailmanmestaria vastaan 0-2.
Molemmat maalit on tehnyt debytantti, vielä U21-ikäinen.
Tämä pitikin jäädä näkemättä!
#Huuhkajat
Arsenalin kannattajana tunnettu julkkispappi Kari Kanala otti myös ilon irti Suomen voitosta. Hänen mielestä Suomen voittoa kuvasi parhaiten vertaus ”hengen voitto materiasta”.
– Paperilla asiat ovat eri juttu kuin kentällä. Kun itseluottamusta nostaa pelikavereiden suoritukset, niin mennään hyvään suuntaan. Ja se kantaa ykisttäisen matsin yli, kulttuuriksi, Kanala kirjoitti.
LUE MYÖS:
- Markku Kanerva myöntää kilpailutilanteen kiristyneen: ”Yllätyin, miten nopeasti he sopeutuivat tälle tasolle”
- Ranskalaislehdistöltä tylyt arvosanat omilleen: ”Hatunnosto Daniel O’Shaughnessylle”
- Marcus Forss ja Onni Valakari nousivat sukujensa parhaiksi maalintekijöiksi A-maajoukkueessa heti debyyteissään
- Näin kansainvälinen media reagoi Huuhkajien historialliseen voittoon – hurjat tilastot paukkuivat Ranskan kustannuksella
- ”Saimme kunnon opetuksen” – Ranskan päävalmentaja Didier Deschamps listasi syitä Huuhkajien yllättävälle voitolle
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- HJK hävinnyt kaikki kolme sarjaotteluaan – Petri Vuorinen: ”Jokaisella varmasti syytä katsoa peiliin”
- Oliver Antman hehkutti jättimäistä cup-saavutusta: ”Sanoinkuvaamattomat fiilikset”
- Näin Toni Korkeakunnas kommentoi HJK:n alakuloista kompurointia paikallistaistossa
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen
- Oliver Antman hehkutti jättimäistä cup-saavutusta: ”Sanoinkuvaamattomat fiilikset”
- HJK hävinnyt kaikki kolme sarjaotteluaan – Petri Vuorinen: ”Jokaisella varmasti syytä katsoa peiliin”
- Näin Toni Korkeakunnas kommentoi HJK:n alakuloista kompurointia paikallistaistossa
- Kai Meriluoto nousi joukkueensa sankariksi Sloveniassa – iski kaksi maalia