Pallokerho: KuPSista lähtenyt urheilutoimenjohtaja Jonne Lindblom jakoi näkemyksensä Arne Erlandsenista ja pelaajahankinnoista

Hallitseva Suomen mestari KuPS ilmoitti viime viikolla, että se lakkautti yt-neuvotteluiden päätyttyä urheilutoimenjohtajan tehtävät tuotannollis-taloudellisista syistä. Tiedotteessa ei mainittu Jonne Lindblomin nimeä, kenestä oli siis kyse.
Entinen pelaaja-agentti saapui seuraan viime syksynä. Lindblom vieraili Pallokerho Podcastissa ja avasi lähtönsä syitä, sekä kertoi oman näkemyksenä muun muassa seuran päävalmentajasta ja pelaajahankinnoista.
Kauden 2020 alla KuPSin uudeksi päävalmentajaksi valikoitui kokenut norjalainen, Arne Erlandsen. Ykkösvaihtoehto Jani Honkavaaran tilalle oli kuitenkin walesilainen Adam Owen, jonka siirto jäi piippuun perhesyiden takia.
Lindblomin mukaan ehdolla oli myös neljä muuta nimeä, joiden kanssa hän oli käynyt keskusteluja. Yhdestäkään näistä ei kuitenkaan lopulta tullut päävalmentajaa kuopiolaisten peräsimeen, syystä tai toisesta.
– Arne oli lopulta saatavilla olleista vaihtoehdoista paras ja turvallisin. En kuitenkaan häntä nähnyt monen vuoden valmentajana KuPSille. Haluan kuitenkin tehdä selväksi, että tulemme hyvin toimeen ja hän on mukava mies, Lindblom totesi.
Entisen urheilutoimenjohtajan ja norjalaisen päävalmentajan ajatukset joukkueen vahvistamisesta eivät kuitenkaan aina kohdanneet. Erlandsen halusi vahvistaa joukkuetta kokeneilla pelimiehillä, kun taas Lindblomin ajatus oli rakentaa joukkuetta pidemmällä tähtäimellä.
– Suurimmat haasteet tuli pelaajien hankinnassa. Päävalmentajalla oli viimeinen sana hankinnoista. Missasimme monta pelaajaa sen takia, että saattoi mennä viikko tai kaksi, että sain palautetta valmennukselta, ja sitten pelaaja ei ollut enää tarjolla, Lindblom harmitteli.
– Arne ei ollut valmis ottamaan nuoria ja potentiaalisia pelaajia, joiden kanssa voitaisiin rakentaa projekti. Minä taas halusin rakentaa joukkueen, jossa on enemmän jälleenmyynti arvoa, mikä on minusta elinehto suomalaiselle seuralle. KuPSissa on rehellisesti kaksi pelaajaa jotka voi myydä ulkomaille, toinen on Ilmari Niskanen ja toinen on Hemmo Riihimäki ja siihen se hyvin pitkälti jää, Lindblom päätti.
Hän kertoi myös, että KuPSilla olisi ollut mahdollisuus hankkia nuori hyökkääjä Juventuksesta, mutta valmennus ei kuitenkaan halunnut sen toteutuvan. Lindblomin mukaan 19-vuotiaan pelaajan kokemattomuus miesten peleissä ei vakuuttanut KuPSin valmennustiimiä.
Kuuntele Jonne Lindblomin koko haastattelu Pallokerhon Podcastista.
Alkuperäistä juttua on muokattu sunnuntaina 6.9.2020 klo 11.39. Muokkauksen yhteydessä juttua lyhennettiin merkittävästi, sitaatteja karsittiin ja siitä poistettiin esimerkiksi PlayOff-TV-ohjelmaa koskenut osuus.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Xabi Alonso ei sulkenut pois siirtoa Real Madridiin – kommentoi tulevaisuuttaan niukkasanaisesti
- Lionel Messi ei ole vielä tehnyt päätöstä vuoden 2026 MM-kisoista: ”Olen rehellinen itselleni”
- ”Uskomaton tunne” – Jani Honkavaara teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Ykkösliigaennakko: Luvassa hurja nousutaistelu – jännitettävää riittää myös häntäpäässä
- Robin Sid perusteli lähtöään Veikkausliigasta – tämä asia EIF:ssä merkitsee tähtipelaajalle eniten: ”Seuran sydän”
- Matias Vainionpäältä suoraa puhetta FC Lahden putoamisesta seuranneesta järkytyksestä – näin tuore cup-katastrofi käsiteltiin joukkueessa: ”Se oli herätys”
- Haastattelu: HJK Klubi 04:n päävalmentaja Aleksi Lalli haluaa viihdyttää kansaa – ”Jalkapallo on viihdebisnestä”
- Haastattelu: PK-35:n kapteeni Eero Markkanen tähtää nousutaisteluun – ”Emme luovuta missään vaiheessa”
- Jani Honkavaaran Djurgården Konferenssiliigan välieriin!
- Bayern Münchenin jättävä Thomas Müller herättää kiinnostusta Italiassa
- Uefa pamautti ison uutisen! Legendaarinen rockyhtye esiintyy Mestarien liigan finaalissa
- Ykkösliigaennakko: Luvassa hurja nousutaistelu – jännitettävää riittää myös häntäpäässä
- Jani Honkavaaran Djurgården Konferenssiliigan välieriin!
- ”Uskomaton tunne” – Jani Honkavaara teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Robin Sid perusteli lähtöään Veikkausliigasta – tämä asia EIF:ssä merkitsee tähtipelaajalle eniten: ”Seuran sydän”
- Bayern Münchenin jättävä Thomas Müller herättää kiinnostusta Italiassa
- Matias Vainionpäältä suoraa puhetta FC Lahden putoamisesta seuranneesta järkytyksestä – näin tuore cup-katastrofi käsiteltiin joukkueessa: ”Se oli herätys”
- Neymarille jälleen uusi takaisku – ”Meidän täytyy rukoilla”
- Haastattelu: PK-35:n kapteeni Eero Markkanen tähtää nousutaisteluun – ”Emme luovuta missään vaiheessa”
- Bayern-pelaaja jyräsi pallopojan – epäurheilijamainen teko raivostutti