Onko Valioliigan voimapesä vaikeampi vastustaja kuin Cristiano Ronaldo? – Hollantilaispuolustaja vertaili kaksikkoa: ”En ole ennen kokenut mitään vastaavaa”

Newcastlen hollantilaispuolustajan Jetro Willemsin mukaan Wolverhamptonin laitahyökkääjä Adama Traoré saattaa olla jopa ikävämpi vastustaja kuin viisinkertainen Kultaisen pallon voittaja, Juventuksen supertähti Cristiano Ronaldo.
Traoré, 23, on saanut tällä kaudella kiitosta hyvistä otteistaan, mutta hän herättää huomiota myös fyysisellä olemuksellaan. Espanjassa syntynyt vauhtikone ei muistuta rakenteeltaan perinteistä jalkapalloilijaa. Räjähtävän nopea Traoré näyttää siltä, että voisi puristaa reisillään vesimelonin hajalle ja voittaa karhun kädenväännössä, mutta itse hän kertoi hilljattain, että hänen lihaksikas ulkomuotonsa ei johdu kuntosaliharjoittelusta, vaan hänen geeneistään.
Portugalilaishyökkääjä Ronaldo, 34, tunnetaan siitä, että hän pitää kropastaan äärimmäisen hyvää huolta. Väitettä tukevat hänen vähäiset loukkaantumisensa ja se, että hän pelaa yhä Euroopan ehdottomalla huipulla. Tällä kaudella Ronaldo on pelannut Juventuksessa 23 ottelua, joissa hän on tehnyt yhteensä 16 maalia ja syöttänyt kolme.
Newacastleen saksalaisesta Eintracht Frankfurtista lainattu Willems, 25, on päässyt ja joutunut pelaamaan molempia vastaan. Ronaldon hän kohtasi vuoden 2012 EM-kisojen lohkovaiheessa Hollannin kanssa. Tuolloin Willemsin ja kumppanien oli tyydyttävä 1-2-tappioon, kun Portugalia kipparoinut Ronaldo teki kaksi maalia.

Traorén kanssa Willems on mitellyt kaksi kertaa tämän kauden Valioliigassa. Nuo ottelut ovat olleet tasaisempia vääntöjä, sillä kumpikin niistä päättyi lukemiin 1-1. Viime lauantaina pelattiin otteluista viimeisin, jonka jälkeen Willems vertasi Traoréa ja Ronaldoa keskenään.
– Olen pelannut urallani joitain todella hyviä pelaajia vastaan, mutta kukaan ei ole yhtä nopea kuin Traoré, kertasi Willems Northern Echolle.
– Hän on uskomaton, kerrassaan peto. Hän ei ole pelkästään ennenkuulumattoman nopea, mutta hän on myös niin vahva.
– Hänet tunnetaan jalkapallon nopeimpana miehenä, ja nyt minä tiedän, että se pitää paikkaansa. Olen omasta mielestäni varsin nopea, tai ainakin luulin niin ennen kuin pelasin häntä vastaan. En ole ennen kokenut mitään vastaavaa.
– Olen pelannut Ronaldoa vastaan, joka on myös nopea, muttei niin nopea. Hän on tietysti todella taidokas, mutta välillä sellaista pelaajaa vastaan on helpompi pelata kuin sellaista, joka on tajuttoman nopea.
– Pelasin Ronaldoa vastaan EM-kisoissa, kun Hollanti kohtasi Portugalin. Se oli vaikeaa, mutta tämän vaikeampaa iltapäivää minä en ole kokenut, vaikka minusta pärjäsinkin aika hyvin.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Thierry Henry kertoi miksi pitää Raphinhaa Ballon d’Orin voittajasuosikkina
- Jacob Friis esitteli Huuhkajien valmennusryhmän uudet kasvot – tähän heikkouteen pyritään tarttumaan
- Huuhkajien MM-karsintaryhmään valittiin todellinen yllätysnimi – tässä uuden päävalmentajan perustelut
- Näin Huuhkajien uusi päävalmentaja näkee Teemu Pukin roolin joukkueessa – ”Positiivisia askelia”
- Huuhkajien uusi valmennusryhmä valittu – kolme uutta nimeä
- Huuhkajien uuden päävalmentajan ensimmäinen joukkue on tässä!
- PSG:n sankari näpäytti epäilijöitä: ”He eivät edes tiedä”
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen putosi Mestarien liigasta – myös Liverpoolin tie nousi pystyyn
- Sky: Luottopelaaja haluaa jättää Bayer Leverkusenin – tavoittelee siirtoa Espanjaan
- Tähtihyökkääjä saattaa jäädä pois Ranskan maajoukkueesta maaliskuussa
- Huuhkajien MM-karsintaryhmään valittiin todellinen yllätysnimi – tässä uuden päävalmentajan perustelut
- Huuhkajien uuden päävalmentajan ensimmäinen joukkue on tässä!
- Näin Huuhkajien uusi päävalmentaja näkee Teemu Pukin roolin joukkueessa – ”Positiivisia askelia”
- PSG:n sankari näpäytti epäilijöitä: ”He eivät edes tiedä”
- Huuhkajien uusi valmennusryhmä valittu – kolme uutta nimeä
- Sky: Luottopelaaja haluaa jättää Bayer Leverkusenin – tavoittelee siirtoa Espanjaan
- Entinen Man City -tähti kiinnostunut palaamaan Saudeista Eurooppaan – suurseura perässä
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen putosi Mestarien liigasta – myös Liverpoolin tie nousi pystyyn
- Haastattelu: Ruotsin Allsvenskanissa valmentava Ferran Sibila kertoi ajastaan HJK:ssa
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”