Jari Litmasen kommentit Qatarista suututtavat ja keräävät kritiikkiä – ”Kuin isku vasten kasvoja”

Suomen kaikkien aikojen jalkapalloilijan Jari Litmasen pisteet laskivat monen silmissä, kun hän meni kehumaan tulevaa MM-kisaisäntää Qataria.
Litmanen, 48, sanoi kisojen järjestelyistä vastaavan komitean sivuilla, että ”kukaan ei tule pettymään Qatarin kisoihin”. Hän antoi erityisesti kiitosta siitä, että pelaajien ei tarvitse matkustaa turnauksen aikana pitkiä matkoja, koska pelipaikkakuntien välimatkat ovat niin lyhyet.
Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa myönsi MM-kisat Qatarille joulukuussa 2010. Päätöstä on kritisoitu muun muassa Qatarin surkean ihmisoikeustilanteen ja ulkomaalaisten kisapaikkarakentajien järkyttävien työolojen takia. Stadioneja rakentavat siirtotyöläiset työskentelevät ja asuvat puutteellisissa olosuhteissa, ja osa on joutunut odottamaan palkkojaan monta kuukautta. Eri lähteiden mukaan rakennustöiden yhteydessä on kuollut yli 1200 ihmistä.
Nepalilainen rakennustyöntekijä Dil Prasad kuvaili olosuhteita WDR:lle viime kesänä.
– Meidät on siepattu. Joka päivä ravitsemme itseämme vedellä ja leivällä. Ilman rahaa emme voi tehdä muutakaan. Kuukausi kuukaudelta tilanteemme muuttuu huonommaksi ja huonommaksi. En ole varma, kuinka kauan pystyn tähän. Haluan vain mennä kotiin. Emme voi edes soittaa perheillemme Nepaliin.
Ei ole siis ihme, että Litmasen kommentteja ei ole katsottu hyvällä.
– Olin sunnuntaina Lahdessa (Litmasen kotikaupungissa). Paikallisten ihmisten ilmeet olivat siellä hiukan surullisia Litmasen hölmöistä lausunnoista. Muistamme termin hyödyllinen idiootti. Tästä jäi vaikutelma, että Qatarin MM-kisahankkeen taakse on ostettu valovoimainen ex-pelaaja, urheilutoimittaja Juha Kanerva totesi Ylen Aamu-tv:n Jälkihiki-osuudessa.
– He (Qatar) yrittävät parantaa omaa imagoaan ja näiden tulevien jalkapallon MM-kisojen imagoa hankkimalla mahdollisimman paljon kuuluisuuksia puhumaan tämän asian puolesta.
Samoilla linjoilla oli myös urheilutoimittaja Kaj Kunnas.
– En löydä mitään positiivista siitä, että Qatar on saanut järjestää käsipallon MM-kisat, pyöräilyn MM-kisat, nyt yleisurheilun MM-kisat ja vielä tulevaisuudessa jalkapallon MM-kisat.
– Maa, missä ei ole mitään urheilukulttuuria, missä ei ole katsojia, missä ei ole mitään!
Myös Vasemmistoliiton kansanedustaja ja entinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki pettyi Litmasen lausuntoon.
– Urheilujohtajat ovat osoittaneet melkoista selkärangattomuutta myymällä yleisurheilun ja jalkapallon MM-kisat Qatarille. Riku Riski sen sijaan osoitti selkärankaa kieltäytymällä Palloliiton leiristä Qatarista. Samaa voisi odottaa myös vanhoilta pelaajilta, kommentoi Arhinmäki Twitterissä.
Riku Riski sen sijaan osoitti selkärankaa kieltäytymällä Palloliiton leiristä Qatarista
Samaa voisi odottaa myös vanhoilta pelaajilta
yle.fi/urheilu/3-1099…
Jari Litmanen vieraili tulevalla MM-kisastadionilla ja puhui kiistellyn Qatarin turnauksen puoles...
Jari Litmanen tutustui Qatarissa vuoden 2022 jalkapallon MM-kisojen näyttämöihin.
Litmasen kommentit ovat herättäneet ylipäätäänkin suurta närää sosiaalisessa mediassa.
Jari Litmanen intoutui kehumaan Qatarin MM-jalkapallon järjestelyjä
”Qatar 2022 ei petä ketään.”
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- AC Milan kiinnostunut palkkaamaan Massimiliano Allegrin päävalmentajakseen
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”
- Gianluigi Buffonin poika debytoi ammattilaiskentillä – pelaa Tšekin juniorimaajoukkueessa
- Bayer Leverkusenille surkea uutinen – supertähti sivuun viikoiksi
- Oliver Antman ilmiömäisessä iskussa – Hollannissa annettiin kunnianosoitus
- Neymarista taas huolestuttava tieto – ”Halusin todella auttaa joukkuetta”
- Maajoukkuehyökkääjä sairaalaan sydänoireiden takia
- Näin lähellä Lukas Hradecky oli koko Bundesliigan ennätystä
- Tätä on odotettu – Huuhkajien pelaaja osui viimeinkin
- Maalitykki! Joel Pohjanpalo on superiskussa
- Oliver Antman ilmiömäisessä iskussa – Hollannissa annettiin kunnianosoitus
- Tätä on odotettu – Huuhkajien pelaaja osui viimeinkin
- Näin lähellä Lukas Hradecky oli koko Bundesliigan ennätystä
- Neymarista taas huolestuttava tieto – ”Halusin todella auttaa joukkuetta”
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”
- Lionel Messi piti mykkäkoulua kolme kuukautta: ”Hän roiskutti vettä päälleni”
- Gianluigi Buffonin poika debytoi ammattilaiskentillä – pelaa Tšekin juniorimaajoukkueessa
- Maalitykki! Joel Pohjanpalo on superiskussa
- Maajoukkuehyökkääjä sairaalaan sydänoireiden takia
- Bayer Leverkusenille surkea uutinen – supertähti sivuun viikoiksi