Muistatteko SJK:n mestarijoukkueessa ihastuttaneen Allanin? Ensi kaudella Bundesliigaa ja europelejä

Kun SJK päätti kaudella 2015 Veikkausliigassa kuusi edellistä mestaruutta voittaneen HJK:n valtakauden, tuikki yhtenä seinäjokisten joukkueen timanteista nuori brasilialainen Allan. Tuolloin 18-vuotias Allan oli tehnyt edelliskesänä sopimuksen Liverpoolin kanssa, ja syyskuussa hänet lainattiin SJK:n tueksi Veikkausliigan loppusuoralle.
Kahdeksassa SJK:ssa pelaamassaan ottelussa Allan teki kaksi maalia ja syötti neljä osumaa. Liverpoolkin huomioi tuolloin Allanin voittaman suomenmestaruuden (lue lisää).
Vaikka pesti SJK:ssa jäikin lyhyeksi, on Allanin matka ollut sen jälkeenkin kiehtova ja seurajoukkuekokoelma komeaa luettavaa. EU:n ulkopuolisten pelaajien kiintiön vuoksi Allan ei ole vieläkään saanut työlupaa Isoon-Britanniaan, joten miestä on kierrätetty lainalla edelleenkin.
Ensin Allan pelasi belgialaisessa Sint-Truidenissa, sitten Hertha Berlinissä ja viime kaudella kyproslaisessa Apollon Limassolissa. Maalintekoon Allan ei ole muissa osoitteissaan pystynyt, mutta peliminuutteja on tullut verrattain mukavasti.
Siitä, että Jürgen Kloppin ja Liverpoolin luottamus Allaniin ei horju byrokratiaongelmienkaan takia kertoo paljon se, että Allan ja Liverpool allekirjoittivat keskiviikkona uuden jatkosopimuksen. Sopimuksen pituutta ei Liverpoolin kotisivuilla kerrota, mutta sen sijaan miehen uusi lainaseura tiedotteessa paljastetaan.
[readmore from=Rodriguez-de-Souza-Allan]
Allanin matka jatkuu seuraavaksi Lukas Hradeckyn edelliseen seuraan Eintracht Frankfurtiin, eli edessä on paluu Saksan Bundesliigaan. Tällä kertaa Allan pääsee pelaamaan myös Eurooppa-liigan otteluita, sillä Saksan Cupin voittajana Eintracht pääsee mukaan suoraan Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen.
21-vuotias Allan oli viettänyt ennen lainasopimuksen solmimista pari viikkoa Eintracht Frankfurtin testissä.
– Jürgen Kloppilla ja Liverpoolilla on hänen suhteensa korkeat odotukset, ja siksi annamme hänelle mieluusti tilaisuuden osoittaa meillä taitonsa. Urheilullisesti ja inhimillisesti on Allan päässyt nyt jo ryhmään hyvin sisään, saksalaisseuran urheilutoimenjohtaja Bruno Hübner toteaa.
Lähde: Transfermarkt
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Thierry Henry kertoi miksi pitää Raphinhaa Ballon d’Orin voittajasuosikkina
- Jacob Friis esitteli Huuhkajien valmennusryhmän uudet kasvot – tähän heikkouteen pyritään tarttumaan
- Huuhkajien MM-karsintaryhmään valittiin todellinen yllätysnimi – tässä uuden päävalmentajan perustelut
- Näin Huuhkajien uusi päävalmentaja näkee Teemu Pukin roolin joukkueessa – ”Positiivisia askelia”
- Huuhkajien uusi valmennusryhmä valittu – kolme uutta nimeä
- Huuhkajien uuden päävalmentajan ensimmäinen joukkue on tässä!
- PSG:n sankari näpäytti epäilijöitä: ”He eivät edes tiedä”
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen putosi Mestarien liigasta – myös Liverpoolin tie nousi pystyyn
- Sky: Luottopelaaja haluaa jättää Bayer Leverkusenin – tavoittelee siirtoa Espanjaan
- Tähtihyökkääjä saattaa jäädä pois Ranskan maajoukkueesta maaliskuussa
- Huuhkajien MM-karsintaryhmään valittiin todellinen yllätysnimi – tässä uuden päävalmentajan perustelut
- Huuhkajien uuden päävalmentajan ensimmäinen joukkue on tässä!
- Näin Huuhkajien uusi päävalmentaja näkee Teemu Pukin roolin joukkueessa – ”Positiivisia askelia”
- PSG:n sankari näpäytti epäilijöitä: ”He eivät edes tiedä”
- Huuhkajien uusi valmennusryhmä valittu – kolme uutta nimeä
- Sky: Luottopelaaja haluaa jättää Bayer Leverkusenin – tavoittelee siirtoa Espanjaan
- Entinen Man City -tähti kiinnostunut palaamaan Saudeista Eurooppaan – suurseura perässä
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen putosi Mestarien liigasta – myös Liverpoolin tie nousi pystyyn
- Haastattelu: Ruotsin Allsvenskanissa valmentava Ferran Sibila kertoi ajastaan HJK:ssa
- Go Ahead Eaglesin päävalmentaja uskoo Oliver Antmanin siirtyvän isompiin ympyröihin: ”Vain ajan kysymys”