OPS-käskijä: ”Jokainen peli on nyt tärkeä”

Lauantaina pelataan Ykkösessä suuri ottelu, kun OPS ja JIPPO taistelevat sarjapaikkojensa puolesta.
Oulululaisseura isännöi lauantaina Raatin stadionilla Jippoa, joka on sarjassa toiseksi viimeisenä pisteen juuri OPS:n edellä. Kummallakaan joukkueella ei ole siis varaa häviöön.
– Me tiedämme, että jokainen peli on nyt tärkeä. Viimeiset viisi peliä ovat finaaleja meille. Viime ottelusta PK:ta vastaan on puhuttu paljon ja huomenna peli alkaa taas tilanteesta 0 – 0. Uskon, että joukkueen asenne on Jippoa vastaan kunnossa, OPS:n päävalmentaja Luiz Antonio pohtii seuran verkkosivuilla.
Jippo on ollut viime aikoina kovassa iskussa. Edellisestä kahdeksasta pelistä se ei ole hävinnyt kuin yhden matsin, tasapelejä on sen sijaan tullut neljä ja voittoja kolme.
OPS:lla on puolestaan allaan rökeletappio (1-7) PK-35 Vantaata vastaan.
– Asenne pitää olla paljon parempi kuin PK:ta vastaan. Jippoa vastaan on aina vaikea ottelu, mutta nyt myös Jippo tarvitsee pisteitä, joten uskon, että pelistä tulee avoimempi kuin normaalisti heitä vastaan, Antonio tietää kertoa.
Oulun Palloseuran rivistössä on tapahtunut vielä muutoksia. Keskikenttäpelaaja Miroslav Grbicin sopimusta ei jatkettu koeajan jälkeen, ja serbi on palannut kotimaahansa. Grbicin tilalle OPS ehti hankkia englantilaisen keskikenttäpelaaja Jake Rosen. Pidempään OPS:n mukana harjoitelleelle toppari Reginal Richardsonille on myös saatu pelilupa. Juha-Matti Huovisen paluu kokoonpanoon selviää ottelupäivänä. Lawrence Chiedozie on puolestaan sovittanut pelikieltonsa.
SJK 23 15 4 4 44-16 49 Haka 23 13 8 2 36-12 47 FC KooTeePee 22 11 8 3 27-19 41 Ilves 23 10 7 6 39-28 37 AC Oulu 23 8 6 9 25-35 30 PK-35 Vantaa 22 6 6 10 30-37 24 FC Viikingit 23 5 8 10 28-33 23 OPS 22 5 6 11 28-43 21 JIPPO 22 4 8 10 11-24 20 AC Kajaani 23 3 5 15 27-48 14
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Bayer Leverkusen putosi yllättäen Saksan Cupista – Xabi Alonso paljasti loppukauden tavoitteen
- Laitapelaaja palaa Tanskasta Veikkausliigaan – siirtyi FC Interiin
- Ilves lainasi kaksi pelaajaansa Veikkausliigasta pudonneeseen seuraan
- VPS värväsi hyökkääjävahvistuksen MLS:stä
- Viaplay lanseerasi uuden urheilupaketin – nämä jalkapallosarjat katsottavissa halvempaan hintaan
- Veikkausliigaennakko 2025: FC Inter lähtee parantamaan viime kaudesta – nyt on onnistuttava
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen koki valtavan pettymyksen Saksan Cupissa
- Expressen: Ilves lainaamassa pelaajan Ruotsin suurseurasta
- Leo Väisänen sai vakavan polvivamman – joutuu leikkaukseen
- KuPS vahvistuu uudella hyökkääjällä
- Viaplay lanseerasi uuden urheilupaketin – nämä jalkapallosarjat katsottavissa halvempaan hintaan
- Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen koki valtavan pettymyksen Saksan Cupissa
- Expressen: Ilves lainaamassa pelaajan Ruotsin suurseurasta
- VPS värväsi hyökkääjävahvistuksen MLS:stä
- ”Se oli melkein epätodellista” – Neymarin vanha agentti muisteli saamaansa 222 miljoonan euron shekkiä
- Veikkausliigaennakko 2025: FC Inter lähtee parantamaan viime kaudesta – nyt on onnistuttava
- Leo Väisänen sai vakavan polvivamman – joutuu leikkaukseen
- KuPS vahvistuu uudella hyökkääjällä
- Veikkausliigaennakko 2025: Jussi Nuorelan VPS tarjoaa jälleen viihdettä – tutuilla keinoilla
- Joel Pohjanpalolla tulikuuma alku Palermossa – voitto nosti nousukarsintasijoille